Volám sa monstera skvelá a som jednoducho skvelá

Aktualizace: 24. lis 2018

Nemusíš byť žiaden odborník na rastliny, aby si poznal moje meno. Pamätáš si ma z babkinej obývačky, zo schodiska v škole či vstupnej haly miestneho úradu.


Áno. Som majestátna a nádherná rastlina, ktorá práve zažíva svoj veľký comeback. Už sa nechcem skrývať v kúte. Závratnou rýchlosťou sa šplhám na popredie rastlinného hnutia známeho ako 'botanical'. Chceš si doma vytvoriť svoju súkromnú džungľu? Na čo ešte čakáš? Možno sa na teba pri čítaní článku už škerím zo svojho miestečka. Ahoj. Rozprávam sa s tebou. Možno o mojej kúpe len uvažuješ. V oboch príapdoch ti ale chcem o sebe povedať niekoľko faktov, aby sme sa navzájom lepšie spoznali.

1. Mám deravé listy. No a čo?


U iných rastlín ti to príde iste nepekné, ak objavíš v ich listoch diery. Ale ja? Z obyčajných dier som dokázala vytvoriť obrovské lákadlo a je to niečo, čo vás ľudí na mne hádam najviac fascinuje. Taktiež si stále lámete hlavy nad tým prečo ich mám. Niektorí z vás ma volajú 'elementálová rastlina'. Dokonca ste pomenovali aj jav tvorenia dier: listová fenestrácia. Znie to úžasne a ja som pyšná, že také niečo dokážem. Zatiaľ máte tri hlavné teórie. Prvá hovorí, že mi diery pomáhajú odolať silným vetrom a dokonca aj hurikánom. Prečo ale ostatné rastliny z môjho okolia diery nemajú? Druhá spočíva na možnosti lepšieho preniknutia vody ku koreňom Haló! Žijem v dažďových pralesoch. Tam je vody beztak dosť. Tretia je založená na tom, že vďaka dieram sa dostane viac slnečného svetla na nižšie položené listy. To sa mi už pozdáva viac. Ale pravdu ti aj tak neprezradím. Nechcem predsa stratiť svoje kúzlo.


Zdroj: https://www.thesill.com/blogs/plants-101/why-swiss-cheese-plant-has-holes


2. Som monštrum. No nemusíš sa ma báť.


Pomenovali ste ma monstera lebo dokážem vyrásť do monštruóznych rozmerov. Tie najväčšie z nás merajú do výšky aj 20 metrov a najväčšie listy majú na dĺžku 90 a šírku 75 centimetrov. Nemusíš sa ale báť. Ak nechceš, aby som ti prerástla cez hlavu, jednoducho môžeš odoberať najvyššie stonky a tým regulovať moju výšku.


3. Mojím domovom je džungľa


Som tropická rastlina. Pochádzam zo Strednej Ameriky. Mám rada vlhké prostredie, ale pozor, neznášam preliatie. Ak chceš vedieť aký je to pocit, obuj si mokré ponožky a vydrž v nich celý deň. Medzi zálievkami mi nechaj pôdu pokojne vyschnúť. Tak ti dám najavo, že som opäť smädná. Každopádne ti ale budem vďačná, ak mi raz za čas poumývaš zaprášené listy, nech sa môžem zhlboka nadýchnuť.
4. Som vcelku nenáročná

Nerada to o sebe tvrdím, ale je to pravda. Som nenáročná. Ak si pestovateľ začiatočník, nemáš sa čoho báť. Je ťažké u mňa niečo pokaziť. Nerastiem veľmi rýchlo, ale garantujem ti, že ak u mňa zbadáš nový svetlozelený skrútený list, od vzrušenia sa ti srdce rozbúši. Netreba ma často polievať ani hnojiť. Sľubujem ti, že budem klenotom v tvojej obývačke. Poslúžim ti ako úchvatný doplnok a nebudeš zo mňa vedieť spustiť oči. A to všetko ti ponúknem výmenou za minimálnu starostlivosť. Lepšiu ponuku už nedostaneš.5. Rada sa o niekoho opriem

Po chvíli strávenej u teba doma si asi všimnež, že sa za niečím neustále naťahujem. To preto, že si hľadám oporu. Má to ale jednoduché riešenie vo forme kolu alebo machovej tyče. Som totiž zvyknutá sa plaziť po stromoch.


Myslím, že na prvé predstavovacie kolo som ti poskytla dostatok informácií. Je už len na tebe, ako sa rozhodneš. Ale nezabúdaj, nevolám sa skvelá len tak pre nič za nič.

0 zobrazení

© 2018 by Plantdesignsk

0
  • Facebook - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle